مزایای رفتن به مهد کودک

 

بسیاری از والدین بر این عقیده اند که فرزندانشان هنوز کوچک هستند و برای رفتن به مهد کودک زود است. اما این محیط می تواند به پرورش کودکان از لحاظ اجتماعی، موفقیت تحصیلی و رفتاری کمک کند. 
در این مقاله قصد داریم تمام مزایایی که مهد کودکان می تواند برای شما و فرزندتان به ارمغان بیاورد را بررسی کنبم.
با کاملیما همراه باشید.

1- مهد کودک، فرصتی برای رشد 

 مهد کودک برای بسیاری از کودکان، اولین تجربه در محیطی ساختارمند با معلمان و گروه های بچه ها است. این محیط فرصتی برای یادگیری به اشتراک گذاری، پیروی از دستورالعمل ها و شروع پایه و اساس یادگیری را فراهم می کند که باعث می شود کودکان با آمادگی بیشتری به پیش دبستانی و مدارس ابتدایی بروند.
مهد کودک، فرصتی برای رشد
مهد کودک، فرصتی برای رشد

2- آماده شدن کودکان برای پیش دبستانی

با پیشرفت تحصیلی در مهد کودک، بسیاری از والدین به دنبال پیش دبستانی هستند تا فرزند خود را در مسیر موفقیت در مدرسه قرار دهند. در عین حال، والدین ممکن است نگران باشند که تمرکز فعلی بچه ها بر مهارت های ریاضی و یادگیری های مختلف در مهد کودک است. این موضوع زمان بازی را کاهش می دهد و باعث رشد سریع تر کودک می شود. این مسئله کمی گیج کننده است، به ویژه در زمان هایی که خانواده و دوستان شما نظرات مختلفی را در این باره ارائه می دهند.
در این زمینه سوالات زیادی مانند مهدهای با کیفیت چگونه می توانند برای یادگیری و رشد کودکان مفید باشند؟ والدین در برنامه های مهد باید به دنبال چه ویژگی هایی باشند؟ و… وجود دارد. یکی از پاسخ های این سوالات این است که کارکنان مهد بچه ها و برنامه های مراقبت از کودک باید به شیوه های خاصی باشند که کودک به راحتی همه چیز را یاد بگیرد و درک کند و فضا، زمان و فعالیت ها، برای هماهنگی با توانایی های اجتماعی، عاطفی، شناختی و جسمانی کودکان سازماندهی شود.
برای پرورش کودک اجتماعی چه کار باید انجام دهیم؟بررسی روش‌های کسب مهارت اجتماعی

3- رشد اجتماعی و عاطفی با مهد کودک

برای یادگیری، کودک خردسال باید تحت مراقبت و امنیت کامل در کنار معلم یا مراقبان مهد کودک باشد. یک کودک 3 ساله می تواند مدتی را دور از والدین بگذراند و با بزرگسالان قابل اعتماد خارج از خانواده روابطی برقرار کند. برنامه های با کیفیت مهد، باعث ایجاد روابط گرم بین کودکان، معلمان و والدین می شود و معلمان با هر کودک تحت مراقبت خود، ارتباط نزدیکی برقرار می کنند.
اگر مهد کودک خوبی را برای فرزند خود انتخاب کنید، متوجه می شوید که کادر مهد، با شما به عنوان والدین کودکان با احترام برخورد که و به نظراتتان توجه می کنند. در این مهدها، والدین گزارشات روزانه ای از فعالیت های فرزند خود دریافت می کنند و جلسات منظم برای برنامه ریزی های بهتر و عمیق تر با کارکنان برگزار می شود. معلمان تلاش می کنند تا اهداف و ارزش های تربیتی والدین را درک کرده و به آن ها احترام بگذارند.
رشد اجتماعی و عاطفی با مهد کودک
رشد اجتماعی و عاطفی با مهد کودک
کودکان خردسال، مهارت های اجتماعی و خودکنترلی عاطفی را در “زمان واقعی” می آموزند. کودکان سه و چهار ساله از طریق تجربیات خود، رفتارهای درست را یاد می گیرند و معلمان، بدون تحقیر کودک، او را تشویق می کنند تا متوجه تأثیر رفتار پرخاشگرانه یا آزاردهنده خود شود.

4- محیط ساختاریافته مهد کودک

یک محیط بسیار منظم به کودکان خردسال کمک می کند تا دوست یابی و بازی خوب با دیگران را بیاموزند. این بدان معنا نیست که قوانین زیادی وجود دارد یا این که بزرگسالان دائماً فعالیت های کودکان را هدایت می کنند. برعکس، ساختار یک کلاس مهد کودک با کیفیت بالا تا حد زیادی برای کودکان مشخص است. فضای کلاس برای تشویق تعامل اجتماعی و به حداقل رساندن ازدحام و درگیری ها سازماندهی شده است.

5- کودکان باید انتخاب کنند

کودکان چندین انتخاب برای فعالیت های خود دارند. کودکی که بی هدف و سرگردان است، تشویق می شود گزینه ای را انتخاب کند که به آن علاقه دارد. معلمان به کودکی که نمی تواند بفهمد چگونه وارد بازی کودکان دیگر شود هشدار داده و ممکن است راه هایی را برای پیوستن به گروه به او ارائه دهند.
با کودک خجالتی خود چه کنیم؟ راهکارهایی موثر برای از بین بردن خجالت در بچه ها!

6- در مهد کودک، بچه ها یاد می گیرند از خود و دیگران مراقبت کنند

در کودکان، حس شایستگی و ارزش، با یادگیری مراقبت از خود و کمک به دیگران افزایش می یابد. معلمان با ارائه فرصتی برای کمک به بچه های دیگر در کلاس درس این حس را در آن ها تقویت می کنند. به عنوان مثال، با چیدن میز در زمان میان وعده به تمایل یک کودک خردسال برای مشارکت در کار ها توجه می کنند.
انتظار می رود بچه ها قبل از صرف میان وعده، دست های خود را بشویند و وسایل شخصی خود را در جای مشخصی نگه دارند و همچنین اسباب بازی ها را قبل از شروع یک فعالیت جدید کنار بگذارند.
در مهد کودک، بچه ها یاد می گیرند از خود و دیگران مراقبت کنند
در مهد کودک، بچه ها یاد می گیرند از خود و دیگران مراقبت کنند
در مهد کودک، معلمان بجه ها را تشویق می کنند که خود را به عنوان کمکی برای سایر کودکان در نظر بگیرد. به عنوان مثال، یک معلم ممکن است از کودکی که در ریختن آب مهارت بیشتری دارد بخواهد تا به کودک در حال یادگیری کمک کند یا ممکن است از یک کودک بزرگ تر بخواهد به بچه های دیگر نشان دهد که اسباب بازی ها در کدام قسمت نگهداری می شوند.
در طول دوران مدرسه، بسیاری از یادگیری های کودکان در کنار همسالان آن ها انجام می شود. در یک مهد کودک مناسب، کودکان با رفتارهای مورد نیاز برای عملکرد موفق با کلاس درس مهد کودک آشنا می شوند. به عنوان مثال، در طول فعالیت های گروهی مانند “زمان یادگیری”، کودکان یاد می گیرند که توجه خود را به معلم متمرکز کنند.

7- ارتقا مهارت های زبانی و شناختی

مهارت های زبانی بچه های مهد کودک، در محیطی “غنی از زبان” پرورش می یابد. بین 3 تا 5 سالگی، واژگان کودک از 900 تا 2500 کلمه افزایش می یابد و جملات او طولانی تر و پیچیده تر می شوند. معلمان با طرح سوالات قابل تأمل و معرفی واژگان جدید در طول یادگیری علم، هنر، زمان میان وعده و سایر فعالیت ها به کودکان کمک می کنند تا مهارت های زبانی خود را تقویت کنند. کودکان فرصت های زیادی برای آواز خواندن، صحبت در مورد کتاب های مورد علاقه با صدای بلند و داستان پردازی دارند.
مهارت های شناختی کودک خردسال با مشارکت در طیف گسترده ای از فعالیت های عملی که او را مجبور می کند همه چیز را از نزدیک مشاهده کرده و سوالات خود را مطرح کند، تقویت می شود. در این محیط، بچه ها می توانند ایده های خود را آزمایش کرده و یا مشکلی را حل کند.
با این حال، معلمان درک می کنند که بچه های مهد کودک، بزرگسال نیستند و به طور مثال توضیحات آن ها در مورد آنچه باعث رشد گیاه می شود یا این که چرا افراد پیر می شوند، ممکن است علت و معلول درستی نداشته باشد.
با کودک لجباز چگونه رفتار کنیم؟ بررسی دلایل لجبازی و نحوه برخورد با فرزند سرسخت

8- معلمان مهد کودک، کنجکاوی بچه ها را پرورش می دهند

معلمان در طول فعالیت های مهد کودک، سوالاتی را از آن ها می پرسند و به ایده های کودکان گوش می دهند. هدف این سوالان، “پاسخ صحیح” نیست. معلمان برای پرورش کنجکاوی و افزایش انگیزه بچه ها برای یادگیری، از علایق و ایده های کودکان برای ایجاد فعالیت استفاده می کنند و حتی یک رویداد ساده و اتفاقی، مانند کشف حلزون توسط کودک در محوطه بازی، می تواند به فرصتی هیجان انگیز برای یادگیری تبدیل شود.
کودکان مهد کودک دارای تخیلات فعال هستند و از طریق بازی ساختگی همه چیز را یاد می گیرند. معلمان می دانند که اغلب، مرز بین واقعیت و خیال برای یک کودک خردسال روشن نیست. به طور مثال، گاهی اوقات این مسئله منجر به ترس از هیولاهای زیر تخت می شود. 
معلمان مهد کودک، کنجکاوی بچه ها را پرورش می دهند
معلمان مهد کودک، کنجکاوی بچه ها را پرورش می دهند
در یک مهد کودک مناسب، محوطه خیالی بازی دارای لباس و وسایلی مانند لوازم خانه کوچک، اجاق گاز، سینک ظرفشویی و کمد است. در اغلب مواقع در این سبک از فعالیت ها، کودکان مهد به طور پیوسته از بازی انفرادی، به بازی تک به تک و بازی پیچیده گروهی، پیشرفت می کنند.

9- آموزش مهارت های ریاضی

در مهد کودک، کودکان خردسال به مهارت های ابتدایی ریاضی و مطالب که یاد می گیرند، علاقه نشان می دهند. آن ها کنجکاو و مراقب هستند و می خواهند در مهارت هایی که خانواده و جامعه برای آن ها اهمیت قائل است (مانند خواندن دستورالعمل های استفاده از اسباب بازی یا انتخاب اسکناس ها و سکه های مناسب برای پرداخت خرید)، مهارت داشته باشند.
خواندن یک آهنگ حروف الفبا و یک کتاب تصویری در حین یادگیری، آگاهی کودک را از ارتباط بین حروف الفبا و صداهای کلمه تقویت می کند. یادگیری قافیه ها و آوازها به آن ها کمک می کند تا صداهای متمایز در کلمات را متوجه شوند. مشارکت کودکان در بحث درباره یک داستان هیجان انگیز با خواندن بلند، گوش دادن، درک و مهارت بیان زبانی آن ها را تشویق می کند.
بازی با حروف الفبای مغناطیسی ممکن است الهام بخش کودک باشد و باعث شود تا بچه ها از معلم بخواهند که در نوشتن اولین حرف اسمشان به آن ها کمک کند.
تطبیق، مرتب سازی و شمارش بازی ها و بازی های رومیزی، درک کودکان از تعداد، دسته ها و ترتیب شمارش را تقویت کرده و از یادگیری های بعدی ریاضی پشتیبانی می کند. کنار هم قرار دادن معماها در مهد کودک، بچه ها را تشویق می کند که به الگوها توجه کنند و سپس از قبل برنامه ریزی کرده و مشکلات را حل کنند.
با رعایت چندین نکته مهم برای تنبیه کودک و بچه ها، فرزندان خود را به خوبی تربیت کنید!

10- توسعه مهارت های حرکتی در مهد کودک

در مهد کودک، هماهنگی فیزیکی بچه ها بهبود می یابد و به کودک اجازه داده می شود تا محیط خود را کاوش کند و خود را به شیوه های جدیدی به چالش بکشد. كودكان كوچک در بخشی از روز در حال حرکت هستند. برنامه های مهد، روزانه چندین فرصت را برای کودکان فراهم می کنند تا آن ها فعالیت هایی مانند دویدن، بلا رفتن و انجام بازی های پر جنب و جوش را انجام دهند.
توسعه مهارت های حرکتی در مهد کودک
توسعه مهارت های حرکتی در مهد کودک

رشد جسمانی و مهارت های حرکتی

فعالیت‌ های بدنی متعددی در مهدکودک موجود است که از رشد فیزیکی عمومی و رشد توانایی‌های حرکتی ظریف کودک حمایت می‌کند. کودکان می توانند در طول بازی ساختاریافته یا بدون ساختار به طور فعال ورزش کنند و تعادل، هماهنگی و آمادگی کلی خود را بهبود بخشند. آن‌ها در ورزش‌ها، بازی‌ها و فعالیت‌ های بیرون از خانه شرکت می‌کنند که کار تیمی، روحیه ورزشی و رفاه جسمانی را ایجاد می‌کند. چیزهای مفید زیادی وجود دارد، مانند اسباب‌ بازی‌ های بادوام مونته سوری که می‌تواند به کودکان کمک کند مهارت‌های بهتری کسب کنند و یاد بگیرند که چگونه در یک محیط جدید کار کنند.
علاوه بر این، فعالیت‌ های مهدکودک مانند نقاشی، طراحی و خلق کردن به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی ظریف خود را توسعه دهند که برای کارهای بعدی مانند نوشتن و طراحی ضروری است. کودکان با یادگیری نحوه دست زدن به قیچی، نگه داشتن مداد و مدیریت اشیای کوچک، توانایی های حرکتی ظریف خود را در فعالیت های خلاقانه درگیر می کنند. این فعالیت‌های بدنی باعث ترویج عادات سالم می‌ شوند و به رشد مهارت‌ های حرکتی کودک، افزایش اعتماد به نفس و استقلال او کمک می‌کنند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تمام مزایای مهد را برای شما توضیح دهیم. وقتی مهد کودک مناسبی را انتخاب می کنید که مناسب بچه ها و خانواده شما باشد، می توانید مطمئن باشید که از فرزند شما به خوبی مراقبت می شود و از فعالیت ها لذت می برد. بچه ها در مهد کودک با یکدیگر دوست می شوند و دانش، مهارت ها و اعتماد به نفس را برای عملکرد بهتر پیدا می کنند.
ممنون از این که تا پایان این مقاله همراه کاملیما بودید.
شما چه مزیت دیگری را در مورد مهد کودک می شناسید؟ لطفا نظرات خود را با تیم ما و سایر کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

مربوطه پست ها

پست بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 − = 85