چگونه کودک درون خود را بشناسیم؟

بسیاری مفهوم کودک درون را به روان‌ پزشک کارل یونگ می‌ دانند که در کار خود یک کهن الگوی کودک را توصیف کرد. او این کودک درونی را با تجربیات گذشته و خاطرات معصومیت، بازیگوشی و خلاقیت همراه با امید به آینده مرتبط کرد.
سایر کارشناسان توصیف کردند کودک درون نه تنها بیانی از خود فرزند شما، بلکه تجلی تجربه زیسته شما از تمام مراحل زندگی است. کودک درون نیز به عنوان منبع قدرت مورد توجه قرار می گیرد، زیرا تجربیات اولیه می تواند نقش مهمی در رشد شما در بزرگسالی داشته باشد.
اگرچه این می تواند به هر دو صورت انجام شود: وقتی تجربیات دوران کودکی بر شما تأثیر منفی می گذارد، ممکن است فرزند درونی شما این زخم ها را تا زمانی که به منبع آن اشاره نکنید ادامه دهد.
ک کودک درون سالم ممکن است بازیگوش، کودکانه و سرگرم کننده به نظر برسد، در حالی که یک کودک درونی آسیب دیده ممکن است در بزرگسالی با چالش هایی رو به رو شود، به ویژه زمانی که با رویدادهایی که خاطرات زخم های گذشته را به یاد می آورند، ایجاد شود.
در این مقاله می خواهیم به شما عزیزان راهکارهایی را برای شناخت بهتر و عمیق تر کودک درون معرفی کنیم تا بتوانید به آسانی فرزند درونی خود را بشناسید.
با کاملیما همراه باشید.

1. برای شناخت کودک درون ذهن خود را باز نگه دارید 

اشکالی ندارد که در مورد شناخت کودک درون کمی احساس عدم اطمینان کنید. اما لازم نیست به این “کودک” به عنوان یک شخص یا شخصیت جداگانه نگاه کنید. درعوض، آن ها را نماینده تجربیات گذشته خود در نظر بگیرید.
برای اکثر مردم، گذشته ترکیبی از رویدادهای مثبت و منفی است. این شرایط به شکل گیری شخصیت شما کمک می کند و با افزایش سن و در نهایت رسیدن به بزرگسالی، انتخاب ها و اهداف شما را هدایت می کند.
این تجربیات اولیه فقط نقش مهمی در توسعه بازی نمی کنند. درک عمیق‌ تر از گذشته شما نیز می‌ تواند کلید لذت بردن از سلامتی و رفاه بهتر در آینده باشد.
هر کسی می تواند با کودک درون خود ارتباط برقرار کند و از این فرآیند بهره مند شود. اما مقاومت یا عدم اعتقاد به اینکه می‌ توانید در تماس باشید، گاهی اوقات می‌ تواند مانعی ایجاد کند.
کودکان می توانند چیزهای زیادی در مورد زندگی به شما بیاموزند، از لذت بردن از چیزهای کوچک گرفته تا شناخت کودک درون و زندگی در لحظه.
اگر در تلاش هستید که به تجربیات لذت بخش دوران کودکی فکر کنید، شرکت در بازی خلاقانه با کودکان می تواند به احیای این خاطرات کمک کند و شما را با لذت بردن از روزهای ساده تر در تماس قرار دهد.
هر نوع بازی می تواند سود داشته باشد. بازی هایی مانند برچسب زدن یا قایم موشک می توانند به شما کمک کنند تا حرکت کنید و دوباره احساس آزادی و بی بند و باری کنید. بازی ساختگی می تواند به شما کمک کند تا به فانتزی های دوران کودکی و معنای آن ها برای شما فکر کنید.
شناخت کودک درون
شناخت کودک درون
برای مثال، اگر با مشکلات یا دوره‌ هایی از آسیب یا اختلال مواجه شده‌ اید، ممکن است سناریوهای خاصی را تصور کرده باشید که به شما کمک کرده است تا با آن مقابله کنید و احساس امنیت بیشتری کنید.
وقت گذاشتن برای بازی با فرزندانتان فقط حس بازیگوشی و بیان جوانی شما را افزایش نمی دهد. همچنین تأثیر مثبتی بر رفاه آن ها دارد تا حدی با کمک به رشد درونی آن ها.
اگر از خود فرزندی ندارید، ممکن است برای شناخت کودک درون با فرزندان دوستان یا اقوام خود وقت بگذرانید.
تماشای فیلم‌ ها یا برنامه‌ های تلویزیونی از دوران کودکی‌ تان و یا بازخوانی برخی از کتاب‌ های مورد علاقه‌ تان نیز می‌ تواند راهی مفید برای برانگیختن احساسات مثبت باشد.

3. برای شناخت کودک درون خاطرات دوران کودکی را مرور کنید

کاوش در خاطرات گذشته نیز می تواند به شما کمک کند تا با کودک درون خود ارتباط برقرار کنید.
عکس‌ ها و یادگاری‌ های دیگر می‌ توانند به شما کمک کنند تا به فضای احساسی منعکس‌ شده در تصاویر و کلمات گذشته بازگردید. برای نگاه کردن به گذشته، می‌ توانید فعالیت‌ هایی مانند ورق زدن آلبوم‌ های عکس و سالنامه‌ های مدرسه یا بازخوانی خاطرات دوران کودکی را امتحان کنید.
اگر والدین، خواهر و برادر یا دوستان دوران کودکی شما داستان هایی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشند، این خاطرات ممکن است احساسات و خاطراتی را برانگیزد که شما کاملاً فراموش کرده اید.
همچنین یک روانشناس تجسم‌ سازی را که اغلب بخشی از تمرین‌ های مراقبه است، به‌ عنوان راهی عالی برای ارتباط مجدد توصیه می‌ کند.

تمرین تجسم

خود را به عنوان یک کودک تصور کنید و در صورت لزوم از عکس های قدیمی برای راهنمایی استفاده کنید. با تصور کردن لباس مورد علاقه خود، یک اسباب بازی مورد علاقه یا مکانی که از دیدن آن لذت می بردید، جزئیات را به صحنه اضافه کنید. تصور کنید کجا بودید، چه کسی با شما بود و چه می‌ کردید و چه احساسی داشتید.

آیا احساس گمراهی، عدم اطمینان یا تنهایی می کنید؟ یا قوی، قانع کننده و امیدوار؟

اگر در زمان شناخت کودک درون فرزند درونی خود را در مکانی رنج می‌ بینید، می‌ توانید به بهبودی او کمک کنید. اما فرزند درونی شما همچنین می تواند به شما قدرت بدهد: بازیابی احساسات جوانی از شگفتی، خوش بینی و شادی ساده در زندگی می تواند به تقویت اعتماد به نفس و رفاه کمک کند.
6 روش موثر برای اینکه زیاد فکر نکنید!

4. زمانی را صرف کارهایی کنید که قبلاً از آن ها لذت می بردید

هنگام شناخت کودک درون خود، به چیزهایی فکر کنید که در دوران کودکی شما را شاد کرده است.
شاید هر تابستان با بهترین دوستا نتان برای شنا یا ماهیگیری به رودخانه می‌ر فتید و یا شاید دوست داشتید تعطیلات تابستانی را در اتاق زیر شیروانی غبارآلود پدربزرگ و مادربزرگ تان با مطالعه بگذرانید. شاید شما ساعت‌ ها را صرف درست کردن کاردستی کرده‌ اید و یا بعد از مدرسه برای خوردن میان‌ وعده به فروشگاه رفته‌ اید.
به عنوان یک کودک، شما احتمالاً کارهای زیادی را فقط برای سرگرمی انجام می دادید. شما مجبور نبودید آن ها را انجام دهید، فقط می خواستید. اما ممکن است به سختی به یاد آورید که آخرین باری را که در زندگی بزرگسالی کاری انجام داده اید، صرفاً به این دلیل که باعث خوشحالی شما شده است.
شناخت کودک درون
شناخت کودک درون
فعالیت‌ های خلاقانه مانند رنگ‌ آمیزی یا نقاشی نیز می‌ توانند به شناخت کودک درون کمک کنند. وقتی به ذهن فعال خود اجازه استراحت می دهید، احساساتی که معمولاً در نظر نمی گیرید می توانند از طریق نوک انگشتان شما در هنر شما ظاهر شوند.
برخی از این احساسات ممکن است با بخش‌ های مدفون یا فراموش شده‌ خود، مانند فرزند درونی شما، پیوند بخورد.

5. برای شناخت کودک درون با او صحبت کنید

یکی از بهترین راه‌ ها برای برقراری ارتباط با کودک درون تان، باز کردن گفتگو است.
نوشتن می‌ تواند ابزار قدرتمندی برای برقراری ارتباط با کودک درونی شما باشد، بنابراین نیازی نیست با صدای بلند صحبت کنید – اگرچه مطمئناً می‌ توانید، اگر کمک کند.
نوشتن نامه یا آزاد نویسی درباره خاطرات دوران کودکی می تواند به شما کمک کند تجربیات گذشته را کشف کنید و احساسات مرتبط را مرتب کنید.
سعی کنید یک فکر خاص را در سر خود نگه دارید تا نامه یا تمرین روزانه خود را راهنمایی کند و یا از نوشتن جریان آگاهی برای بیان افکاری که به ذهن تان می آید استفاده کنید.
شناخت کودک درون
شناخت کودک درون
حتی می توانید آن را به عنوان تمرین پرسش و پاسخ قاب کنید. به خود بزرگسال خود اجازه دهید تا از خود کودک سؤال کند، سپس به نحوه پاسخ کودک گوش دهید.
شاید خود کودک شما کوچک، آسیب پذیر و نیاز به حمایت و کمک دارد. شاید، از سوی دیگر، به طرز شادمانی در حال رشد است. پاسخ دادن به هر سوالی که فرزندتان دارد می تواند به شما کمک کند تا آسیب پذیری ها یا ناراحتی های درونی را درمان کنید.
طبیعی است که در مورد چیزهایی که کودک درون تان می خواهد به اشتراک بگذارد، کمی عصبی باشید، به خصوص اگر برخی از تجربیات منفی گذشته یا احساسات دشوار را دفن کرده باشید.
اما به این تمرین به عنوان راهی برای ایجاد و تقویت پیوند بین خود فعلی و خود فرزندتان فکر کنید.
7 روش عالی برای درمان انواع اختلالات اضطرابی و استرسی!

6. با یک درمانگر صحبت کنید

اگر شناخت کودک درون شما باعث ناراحتی یا احساسات دردناک از جمله غم و اندوه، خاطرات آسیب زا، و احساس درماندگی یا ترس می شود، می توانید از یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده راهنمایی بخواهید.
ک درمانگر می‌ تواند حمایت کند و راهبردهای مقابله‌ ای را به شما معرفی کند که می‌ تواند به شما کمک کند با آسیب‌ ها و احساسات گذشته روبرو شوید.
برخی از درمانگران ممکن است تجربه و آموزش بیشتری در مورد کار درونی کودک نسبت به دیگران داشته باشند. پرسیدن از درمانگران بالقوه در مورد تجربه آن ها در مورد کار درونی کودک می تواند به شما کمک کند تا فرد مناسبی را برای حمایت از رشد و بهبودی خود پیدا کنید.
شناخت کودک درون
شناخت کودک درون
در صورت امکان، به دنبال یک درمانگر با تجربه در درمان درونی کودک باشید. این رویکرد خاص از این ایده کار می‌ کند که علائم سلامت روان، نگرانی‌ های مربوط به رابطه و سایر ناراحتی‌ های عاطفی اغلب از درد حل‌ نشده یا احساسات سرکوب‌ شده ناشی می‌ شوند.
یادگیری “بازپروری” فرزند درونی خود در درمان می تواند به شما در شروع رسیدگی و حل این مسائل کمک کند.

سخن آخر

شناخت کودک درون تان به این معنی نیست که شما نابالغ هستید یا نمی خواهید بزرگ شوید. بلکه می‌ تواند به درک تجربه بزرگسالی‌ تان، بهبود درد گذشته‌ تان و رسیدگی به چالش‌ های آینده با شفقت به خود کمک کند.
از آنجایی که استفاده از این آگاهی از خود کودک می تواند به شما کمک کند تا احساس شادی و شگفتی را دوباره به دست آورید، حتی می توانید آن را نوعی مراقبت از خود در نظر بگیرید.
ممکن است کودک درون خود را به وضوح نبینید یا نشنوید، اما برقراری ارتباط با این بخش از شما می‌ تواند منجر به احساس قوی‌ تر و کامل‌ تر از خود شود.
ممنون که تا پایان این مقاله همراه کاملیما بودید.
شما از چه روش های دیگری برای شناخت کودک درن خود استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مربوطهپست ها

پست بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوش آمدید!

ورود به حساب کاربری خود در زیر

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای تنظیم مجدد رمز عبور خود وارد کنید.